ΤΕΛΙΚΟ: Ελλάδα – Βοσνία 0-0

η Εθνική δεν μπόρεσε να κάνει την τρίτη της νίκη στα προκριματικά του Μουντιάλ 2014

- Η Γαλανόλευκη ήρθε ισόπαλη (0-0) με την Βοσνία/Ερζεγοβίνη στο “Γ. Καραϊσκάκης”

- Δυο δοκάρια για την Εθνική, ρεκόρ συμμετοχών για Καραγκούνη

ΛΗΞΗ αγώνα

84' Ωραία αντεπίθεση της Εθνικής μας, ο Σπυρόπουλος αντί να γυρίσει στο πέναλτι που ήταν δύο συμπαίκτες του αμαρκάριστοι, προτίμησε να σουτάρει από αριστερά, χωρίς αποτέλεσμα

80' Αλλαγή για την Εθνική. Ο Μήτρογλου στη θέση του Μανιάτη

77' Τελικό: Σλοβακία-Λετονία 2-1

78' Τεράστια ευκαιρία για την Εθνική. Ο Σαλπιγγίδης μόνος απέναντι από τον Μπέγκοβιτς επιχείρησε το σουτ, αλλά ο γκολκίπερ της Βοσνίας απόκρουσε με το πόδι

75' Κόρνερ με τον Καραγκούνή, ο Βράνιες βρήκε την μπάλα με το κεφάλι και πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι

75' Διπλή αλλαγή για την Βοσνία. Ο Στεφάνοβιτς στη θέση του Λούλιτς, ενώ ο Ίμπριτσιτς αντικαθιστά τον Μεντούνιανιν

73' Κίτρινη κάρτα στον Βράνιες

71' Ο Σαλπιγγίδης ζητά πέναλτι, αλλά το ριπλέι δεν τον δικαιώνει

67' Αποθέωση στην είσοδο του Καραγκούνη στον αγωνιστικό χώρο. Ο έμπειρος μέσος στη θέση του άτυχου Μαλεζά. 121 συμμετοχές για τον "Κάρα' με το εθνόσημο, που ξεο

Θα μπει ο Καραγκούνης στην θέση του Μαλεζά και θα γυρίσει στην άμυνα ο Κατσουράνης

65' Διακοπή στο ματς. Στην προσπάθεια του να προλάβει τον Τζέκο ο Μαλεζάς τραυματίστηκε. θα γίνει αλλαγή

Πολλά καπνογόνα από Έλληνες και Βόσνιους οπαδούς

53%-47% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Ελλάδας

57' Πρώτη αλλαγή για την Εθνική. Ο Σαλπιγγίδης στη θέση του Γκέκα. Αποθέωση για τον επιθετικό του ΠΑΟΚ όταν μπήκε στον αγωνιστικό χώρο

54' Την τελευταία στιγμή ο Μούίτζα έκοψε τον Σαμαρά που ετοιμαζόταν να σουτάρει από πλεονεκτική θέση.

49' Σουτ Τζέκο έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ

Προθερμαίνονται οι Σαλπιγγίδης, Νίνης και Καραγκούνης

47' Δυναμικό και πάλι το ξεκίνημα της Εθνικής που κατέληξε σε μια επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Φορτούνη την οποία εξουδετέρωσε ο Μπέγκοβιτς

Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες

Έναρξη δεύτερου μέρους

Σαν εικόνα, η Εθνική δεν εντυπωσίασε, αλλά είχε δύο δοκάρια. Μάλιστα, αυτό το Γκέκα ήταν κλασική ευκαιρία για γκολ. Μανιάτης και Καρνέζης "κράτησαν" σε δυο περιπτώσεις την Γαλανόλευκη

ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Στατιστικά ημιχρόνουΣτατιστικά ημιχρόνου

41' Ο Καρνέζης κράτησε το μηδέν για την Εθνική. Σουτ Λούλιτς στην κίνηση έξω από την περιοχή, ο Καρνέζης έπεσε στην αριστερή του γωνία και με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε δύσκολα

33' Πέναλτι ζήτησε η Εθνική σε μαρκάρισμα στον Γκέκα, το ριπλέι δεν έδειξε κάτι. Στην συνέχεια της φάσης σουτ του Τοροσίδη από τα δεξιά της περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ

Καλύτερη η Βοσνία στα τελευταία λεπτά

24' Μεγάλη στιγμή για τον Βοσνία, ο Μανιάτης μας έσωσε από το 0-1. Σουτ Μισίμοβιτς από δεξιά, ο Έλληνας μέσος έδιωξε σωτήρια πάνω στη γραμμή με το κεφάλι

22' Κίτρινη κάρτα στον Τζέκο, για φάουλ στον Φορτνούνη

Δεύτερο γκολ για τη Λιθουανία κόντρα στο Λιχτενστάιν

17' Κίτρινη κάρτα στον Σαμαρά για φάουλ στον Σπάχιτς στο κόρνερ

Λίγο νευρικοί οι Έλληνες αμυντικοί, ενώ αδυναμία παρουσιάζει η δεξιά πλευρά της άμυνας των φιλοξενούμενων. Η Εθνική δεν έχει αναπτυχθεί καθόλου από τα δεξιά με Τοροσίδη

8' Έξυπνο φάουλ του Ιμπίσεβιτς από τα δεξιά,  η μπάλα έσκασε μπροστά στον Καρνέζη, ο οποίος μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια

5' Μεγάλη στιγμή για την Εθνική με ΔΟΚΑΡΙ του Γκέκα. Ο Σαμαράς μετά από πάσα του Τζιόλη βγήκε απέναντι από τον Μπέγκοβιτς, πάσαρε στον αμαρκάριστο Γκέκα, ο οποίος σε κενή εστία και χωρίς να πιέζεται έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι

2' Πρώτη καλή στιγμή για την Εθνική. Μακρινό φάουλ με φάλτσο του Φορτούνη από τα αριστερά, ο Παπασταθόπουλος δεν πρόλαβε να κάνει την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπέγκοβιτς

Έναρξη του αγώνα. Η Εθνική στη σέντρα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ελλάδα (Σάντος): Καρνέζης, Παπασταθόπουλος, Τοροσίδης, Σπυρόπουλος, Μαλεζάς, Τζιόλης, Κατσουράνης Φορτούνης, Μανιάτης Σαμαράς, Γκέκας

Στον πάγκο για την εθνική οι: Λάμπρου, Γλύκος, Τζαβέλλας, Σιόβας, Μήτρογλου, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης, Δημούτσος, Νίνης, Φωτάκης, Αθανασιάδης.

Βοσνία/Ερζεγοβίνη (Σούσιτς): Μπέγκοβιτς, Σπάχιτς, Βράνιες, Μούιντζα, Σαλίχοβιτς, Λούλιτς, Ζαχίροβιτς, Μεντουνιανιν, Μισίμοβιτς, Ιμπίσεβιτς, Τζέκο

Αναπληρωματικοί για τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη θα είναι οι: Σέχιτς, Άβντουκιτς, Σούνιτς, Ζουκάνοβιτς, Πιάνιτς, Ίμπρισιτς, Σβράκα, Βρσάγεβιτς, Σεσαρ, Μπέσιτς, Στεβάνοβιτς.

Ο Ιταλός Νταμάτο είναι ο διαιτητής με βοηθούς τους Ντι Φιόρε και Ματζιάνι.

Ο Στέλιος Μαλεζάς παίζει για πρώτη φορά σε επίσημο αγώνα της εθνικής Ελλάδας. Ο αμυντικός της Φορτούνα Ντίσελντορφ μετράει δύο συμμετοχές σε φιλικά με Ρουμανία και Σλοβενία.