ΤΩΡΑ : Ελλάδα - Λετονία 1-0 (Ημ.)

Μια αλλαγή θα έχει τελικά η ενδεκάδα της εθνικής μας για τον αγώνα με την Λιθουανία (21.45) στο Καραϊσκάκη σε σχέση με το ματς με την Λετονία. Συγκεκριμένα ο Φερνάντο Σάντος αποφάσισε να ξεκινήσει τον Σωτήρη Νίνη στην θέση του Κώστα Μήτρογλου.

Αναλυτικά η ενδεκάδα της εθνικής:

Καρνέζης, Σπυρόπουλος, Τοροσίδης, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Σωκράτης Παπασταθόπουλος, Τζιόλης, Κατσουράνης, Μανιάτης, Νίνης, Φορτούνης, και Γκέκας.

Το άρθρο συνεχίζεται.....
ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45' Δυνατό σουτ του Κατσουράνη έξω από περιοχή, μετά από σέντρα του Γκέκα μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων

43' Κίτρινη κάρτα ο Σέρνας

41' Νέα καλή στιγμή για την Εθνική. Δυνατό σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, ο Καρτσεμάρσκας έδιωξε

33' Σουτ του Μανιάτη έξω από την περιοχή, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων μπλόκαρε

27' Ο Νίνης εκτέλεσε το φάουλ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, ο πορτιέρε των Λιθουανών έδιωξε σε κόρνερ

27' Εξαιρετική προσπάθεια από τον Φορτούνη, ο Βίτσιους αναγκάστηκε να τον γκρεμίσει πριν μπει στην περιοχή. Κίτρινη κάρτα για τον παίκτη των Λιθουανών
ΦΩΤΟ NewsportsΦΩΤΟ Newsports

23' Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική. Σέντρα του Σπυρόπουλου από τα αριστερά, ο Γκέκας έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων

21' Κίτρινη κάρτα στον Τσεσνάουσκις

14' Κόρνερ που εκτέλεσε ο Νίνης, οι αμυντικοί της Λιθουανίας έδιωξαν

9' Καλή κυκλοφορία για την Εθνική μας ομάδα

5' Πρώτη καλή στιγμή για την Εθνική. Μακρινή σέντρα του Τοροσίδη, ο Γκέκας έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι των Λιθουανών

ΦΩΤΟ EUROKINISSIΦΩΤΟ EUROKINISSI

3' Χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση τα πρώτα λεπτά. Προσπαθεί να πιέσει η Εθνική

1' Έναρξη του αγώνα. Η Εθνική στη σέντρα

Οι συνθέσεις:

Ελλάδα (Σάντος): Καρνέζης, Τοροσίδης, Σπυρόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος. Παπασταθόπουλος, Τζιόλης Κατσουράνης, Μανιάτης, Φορτούνης, Νίνης, Γκέκας

Στον πάγκο της Εθνικής: Τζόρβας, Γλύκος, Σιόβας, Μαλεζάς, Μήτρογλου, Χριστοδουλόπουλος, Βύντρα, Δημούτσος, Μαυρίας, Αθανασιάδης, Χολέμπας

Λιθουανία (Σάμπα): Καρτσεμάρσκας, Σεμπέρας, Ζαλιούκας, Τσεσνάουσκις, Σέρνας, Μικολιούνας, Βίτσιους, Κλιμαβίτσιους, Βέλιτσκα, Βαϊτκούνας, Μπορόφσκι

Διαιτητής: Μακ Κόρτνεϊ (Β. Ιρλανδία)

* Στην πρεμιέρα των προκριματικών, η Εθνική ομάδα νίκησε -με ανατροπή- την Λετονία με 2-1 μέσα στη Ρίγα

* Aντίθετα, η αποψινή της αντίπαλος "σκόνταψε" στο γήπεδό της μένοντας στο 1-1 κόντρα στη Σλοβακία.