ΔΙΕΛΥΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΡΕΚΟΡ Η ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΤΩΝ ΗΠΑ

Η αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ του Λονδίνου έγραψε ιστορία.

Οι ΗΠΑ διέλυσαν 156-73 την Νιγηρία, συντρίβοντας μια σειρά από ρεκόρ, τόσο των Ολυμπιακών Αγώνων όσο και δικά τους! Σύμφωνα με...

το sentragoal, oι ΝΒΑers είχαν τρομακτικά κέφια, απέναντι στους Νιγηριανούς που ήταν ανήμποροι να τους σταματήσουν και προσέφεραν ένα χορταστικό θέαμα σε όλους όσοι παρακολούθησαν τον αγώνα και παράλληλα γέμισαν… πολλές σελίδες στα βιβλία των ρεκόρ!

Συνοπτικά τα ρεκόρ των Αμερικανών:

Πέτυχαν 49 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (με 11/14 τρίποντα), πρωτοφανής επίδοση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες =Κατέρριψαν το ολυμπιακό ρεκόρ επιθετικής συγκομιδής (ήταν 138 πόντοι της Βραζιλίας απέναντι στην Αίγυπτο το 1988), αλλά και το δικό της εθνικό ρεκόρ, που ήταν οι 146 πόντοι κόντρα στην Κορέα το 1990. =Κατέρριψαν το ολυμπιακό ρεκόρ επίθεσης στο ημίχρονο, με τους 78 πόντους. Το προηγούμενο είχε η Βραζιλία με 72, απέναντι στην Κίνα το 1988. =Με το +83 κατέρριψαν το ρεκόρ διαφοράς σε δική τους νίκη, που ήταν οι 79 πόντοι στο εναρκτήριο ματς των

Παναμερικανικών Αγώνων του 1992 απέναντι στην Κούβα (136-57) και το ρεκόρ διαφοράς σε δική τους νίκη σε Ολυμπιακούς αγώνες, που ήταν οι 72 πόντοι απέναντι στην Ταϊλάνδη το 1956 (101-29). =Από το ημίχρονο έσπασαν ρεκόρ εύστοχων τρίποντων σε Ολυμπιακούς Αγώνες, αφού είχαν 14/24.

Το προηγούμενο ρεκόρ είχε καταγραφεί το 2008, όταν οι Η.Π.Α. είχαν πετύχει 13 σε βάρος της Ισπανίας στον αγώνα για το χρυσό μετάλλιο. =Ο Καρμέλο Άντονι έκανε ρεκόρ πόντων με 37 πόντους (ξεπέρασε τους 31 του Στεφόν Μάρμπερι από το 2004 απέναντι στην Ισπανία) σε 14:29 συμμετοχής (!), αλλά και εύστοχων τριπόντων με τις ΗΠΑ σε Ολυμπιακούς Αγώνες (με 10/12 τρίποντα)

Τι δεν κατάφεραν να καταρρίψουν; Ναι, υπάρχει και κάτι που δεν «ανήκει» (ακόμα;) σε αυτούς: Πρόκειται για το ολυμπιακό ρεκόρ διαφοράς, το +100 που μοιράζονται Κορέα και Κίνα απέναντι στο Ιράκ από το 1948 (120-20 και 125-25, αντίστοιχα)! Συνολικά είχαν 29/46 τρίποντα, 30/37 δίποντα και 9/14 βολές μοιράζοντας 41 ασίστ. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ (28-10), είχαν 12 κλεψίματα, 7 λάθη και μόλις 1 τάπα!