Να ξαναγράψει Ιστορία... προηγείται ο Πάοκ με 2-0 μέσα στην Τότεναμ

Ο ΠΑΟΚ χωρίς τους Βιεϊρίνια, Λίνο δοκιμάζεται στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν από την Τότεναμ και με νίκη εξασφαλίζει την πρόκριση του στην επόμενη φάση του Europa League. Παρακολουθήστε την εξέλιξη της κρίσιμης αναμέτρησης. Εκπληκτικό ξεκίνημα στο ματς για τον ΠΑΟΚ που στο 13 προηγήθηκε με 2-0, με τα γκολ των Σαλπιγγίδη, Αθανασιάδη.

Τελευταία φορά που η Τότεναμ έχανε με 2-0 μέχρι το 14ο λεπτό, ήταν πριν ένα χρόνο στο ματς Ίντερ - Τότεναμ 4-3 για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Ονειρεμένο 20λεπτο για τον ΠΑΟΚ στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν που όχι μόνο προηγείται με 2-0 αλλά έχει επιβάλει το ρυθμό που θέλει και δεν έχει απειληθεί καθόλου από την Τότεναμ.

19' Το πρώτο σουτ της Τότεναμ. Ο Ντεφόε προσπάθησε από μακριά να νικήσει τον Χαλκιά αλλά αστόχησε.

17' Ωραία κίνηση του Έτο από δεξιά που γύρισε στον Φωτάκη αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

14' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Απίστευτο ξεκίνημα στον αγώνα για τον Δικέφαλο του βορρά. Ο Γεωργιάδης με τη δεύτερη ασίστ του πάσαρε στον Αθανασιάδη και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

7' Σουτ του Αθανασιάδη, μπλόκαρε ο Γκόμες.

6' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής της Τότεναμ μετά τη σέντρα του Γεωργιάδη και με κεφαλιά πάγωσε το Γουάιτ Χαρτ Λέιν.

Σέντρα στον αγώνα

Τότεναμ
: Γκόμες, Γκαλάς, Μπασόνγκ, Τσόρλουκα, Λένον, Μόντριτς, Ρόουζ, Λίβερμορ, Πιέναρ, Ντεφόε, Κανε

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Σταφυλίδης, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Έττο, Γκαρσία, Λαζάρ, Φωτάκης, Γεωργιάδης, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης.

Διαιτητής: Μπας Νάιχαους (Ολλανδός)

Στο άλλο ματς του ομίλου η Ρούμπιν Καζάν όπως αναμενόταν νίκησε εύκολα με 4-1 την Σάμροκ Ρόβερς και την τελευταία αγωνιστική θα αναμετρηθεί με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Ρούμπιν Καζάν – Σάμροκ Ρόβερς 4-1 (10', 51' Βαλντέζ, 36' Νάτσο, 62' Μάρτινς – 13' Ομάν)